ana sayfa hakkımızda hizmetlerimiz irtibat e-mail  


 
Konteyner özellikleri
 
IGMD Rehber
 - LİNKLER
 - BÜYÜKELÇİLİKLER
 - ULUSL. KURULUŞLAR
 - ÖNEMLİ TELEFONLAR
Gümrük mevzuatı
 - KANUNLAR
 - TÜZÜK
 - KARARNAMELER
 - YÖNETMELİKLER
 - YÖNERGE
 - TEBLİĞLER
 - GENELGELER
 - TASARRUFLU YAZILAR
 
 
  

Konteyner Bilgileri ve Ölçüleri

20' DC (ölçüler) / 40' DC (ölçüler)
Bazı ticari yazışmalarda bu tip konteynerlere "dry van" yada " standart" denilmesine rağmen, çoğunlukla " genel amaçlı " terimi daha uygundur. Uluslararası kullanıma uygun olarak uzunluk ve genişlik açısından dış ölçüleri sabit , yükseklikleri farklı olabilir. İki kapıları olup sadece bir tanesi dışa doğru açılabilmektedir.Konteynerin kapısı kapatıldığında su ve hava geçirmez özelliği vardır. Konteyner imalinde kullanılan malzeme hem taşıma kapasitesi hem de volüm göz önüne alınarak seçilir. Genellikle çelik ve alüminyum kullanılır. Çelik konteynerlerin yükleme kapasitesi daha azdır, çünkü çelik daha ağırdır.

20' Üstü Açık (ölçüler) / 40' Üstü Açık (ölçüler)
Tipik bir genel amaçlı konteynerin uzunluk ve genişlik ölçülerini taşır tek bir farkla "sabit bir üstü " yoktur.Konteynere kapıdan sığmayacak kadar uzun/geniş olan yüklerin ancak vinç yada benzeri araçlarla üstten konabileceği durumlarda kullanılır. En çok makine, mermer levhalar, alüminyum profiller vs taşınır. Open top konteyner çoğu zaman üstten taşması olan yükler içinde kullanılır. Yükleme sonrası bir branda ile sıkıca örtülür. Tabanı, ağır yükleri taşımasından dolayı biraz daha kalındır ve özel ekipman sınıfına girdiğinden navluna genellikle surcharge (ilave masraf) eklenir.

20' Flat Rack (ölçüler) / 40' Flat Rack (ölçüler) / 40' Kapanabilir Flat Rack (ölçüler)
Bazen kısaca "flat" olarak da adlandırılır. Bu tip konteynerin iki kenarı ve üstü yoktur. Bazen her iki baş kısmı da yerinden çıkarılabilir. Flat konteyner her iki yandan ve üstten taşmalı malların yüklenmesine uygunluğu nedeniyle navluna oldukça fazla surcharge eklenebilir. Konteynerin tabanı çok kalındır.

40' High Cube (ölçüler) / 45' High Cube (ölçüler)
Bu tip konteynerler nispeten hafif fakat hacmi yüksek malların taşınmasında kullanılır. Yükseklikleri normal 40' konteyner oranla 30 cm daha fazladır.

40' Reefer (ölçüler) / 40' High Cube Reefer (ölçüler) / 45' High Cube Reefer (ölçüler)
Konteynere takılan ve elektrik ya da dizel motor ile çalıştırılan bir soğutma ünitesi ile, genellikle gıda ürünleri başta olmak üzere, diğer yüklerinde soğutma kontrollü olarak taşınmasında kullanılır.


Makro Teknoloji Hizmetleri© 2005 SER DEN LTD. - All rights reserved.
For further information about the SERDEN SHIPPING services please contact, (+90) 212 4816800 (pbx)
Last Modified: